KPT07A22-21P
Description
21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
KPT07A22-21P Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
KPT, KPSE, KPTC Catalog
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Current Rating
13A
Mounting Type
Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions
21
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shell Size - Insert
22-21
Voltage - Rated
1000VAC, 1400VDC