KPT07A22-55PW
Description
55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
KPT07A22-55PW Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Current Rating
7.5A
Mounting Type
Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions
55
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
W
Shell Size - Insert
22-55
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC
Popular Parts
KPT06B22-55SW
55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
PV76W22-55SW
55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold