KPT07E12-10SX
Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Datasheets
KPT07E12-10SX Drawing
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating
7.5A
Ingress Protection
Environment Resistant
Mounting Type
Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions
10
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
X
Shell Size - Insert
12-10
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC