KPT08E18-11P
Description
11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Datasheets
KPT08E18-11P Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
KPT, KPSE, KPTC Catalog
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating
13A
Ingress Protection
Environment Resistant
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Number of Positions
11
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shell Size - Insert
18-11
Voltage - Rated
1000VAC, 1400VDC