MKJ0A6F7-10SN
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Datasheets
MKJ0A6F7-10SN
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Plug, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
50µin (1.27µm)
Current Rating
5A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Threaded
Features
Shielded
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
10
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
MIL-DTL-38999, MKJ0
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Shell Size - Insert
7-10
Shell Size, MIL
Termination
Crimp
Voltage - Rated
500VAC