MS3126E14-19SX
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Datasheets
MS3126E14-19SX Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Plug, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
50µin (1.27µm)
Current Rating
7.5A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Bayonet Lock
Features
Backshell
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
19
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
X
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Military, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Size - Insert
14-19
Shell Size, MIL
Termination
Crimp
Voltage - Rated
600VAC, 850VDC