VG95328A14-12SN
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Datasheets
VG95328A14-12SN Drawing
VG95328A14-12SN Datahsheet
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Current Rating
7.5A, 13A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Bayonet Lock
Features
Backshell
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Number of Positions
12
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Military, VG 95328
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Size - Insert
14-12
Shell Size, MIL
Termination
Crimp
Voltage - Rated
100VAC, 140VDC