ATS050BSM-1
Manufacturer
CTS Electronic Components
Description
5MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US
Category
Crystals and Oscillators
Family
Crystals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ATS(-SM) Series Datasheet
Online Catalog
ATS-SM Series
RoHS Information
ATS-SM RoHS Cert
Category
Crystals and Oscillators
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohm
Family
Crystals
Frequency
5MHz
Frequency Stability
±50ppm
Frequency Tolerance
±30ppm
Height
0.169" (4.30mm)
Load Capacitance
18pF
Manufacturer
CTS-Frequency Controls
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Package / Case
HC49/US
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Ratings
Series
ATS-SM
Size / Dimension
0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Type
MHz Crystal
Related Product
ATS050BSM-1
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
ATS050BSM-1