CMR309T16.384MABJTR
Manufacturer
Citizen Finetech Miyota
Description
16.384MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial
Category
Crystals and Oscillators
Family
Crystals
Datasheets
CMR310T,309T Series
MHz Crystal Part Number Guide
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices Mar/2012
Category
Crystals and Oscillators
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohm
Family
Crystals
Frequency
16.384MHz
Frequency Stability
±50ppm
Frequency Tolerance
±30ppm
Height
0.122" (3.10mm)
Load Capacitance
18pF
Manufacturer
Citizen Finedevice Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Package / Case
Cylindrical Can, Radial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Ratings
Series
CMR309T
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Type
MHz Crystal
Related Product
CMR309T16.384MABJTR
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial