ECS-110.5-32-5P-TR
Manufacturer
ECS Inc. International
Description
11.0592MHz ±30ppm Crystal 32pF 50 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US
Category
Crystals and Oscillators
Family
Crystals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
CSM-7
Crystal Part Numbering Guide
Featured Product
CSM-7 Series Crystals
Online Catalog
CSM-7 Series
Category
Crystals and Oscillators
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohm
Family
Crystals
Frequency
11.0592MHz
Frequency Stability
±50ppm
Frequency Tolerance
±30ppm
Height
0.169" (4.30mm)
Load Capacitance
32pF
Manufacturer
ECS Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Package / Case
HC49/US
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Ratings
Series
CSM-7
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Type
MHz Crystal
Related Product
ECS-110.5-32-5P-TR
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
ECS-110.5-32-5P-TR