ECS-200-16-7SX-TR
Description
20MHz ±30ppm Crystal 16pF 50 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Ext. Price
Datasheets
ECX-3SX Series Datasheet
Crystal Part Numbering Guide
Featured Product
ECX-3SX Series SMD Crystals
Online Catalog
ECX-3SX Series
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohm
Frequency
20MHz
Frequency Stability
±50ppm
Frequency Tolerance
±30ppm
Height
0.146" (3.70mm)
Load Capacitance
16pF
Manufacturer
ECS Inc.
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Package / Case
4-SOJ, 9.40mm pitch
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Ratings
Series
ECX-3SX
Size / Dimension
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Related Product
ECS-200-16-7SX-TR
Crystal 20.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
ECS-200-16-7SX-TR