XRCGB27M120F2P00R0
Manufacturer
Murata Electronics
Description
27.12MHz ±20ppm Crystal 6pF 150 Ohm -30°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Category
Crystals and Oscillators
Family
Crystals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Crystal Resonator Part Numbering
Crystal Units/Oscillators Catalog
Online Catalog
XRCGB Series
PCN Assembly/Origin
XRCGA/XRCGB Series 15/Mar/2016
Category
Crystals and Oscillators
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohm
Family
Crystals
Frequency
27.12MHz
Frequency Stability
±20ppm
Frequency Tolerance
±20ppm
Height
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
6pF
Manufacturer
Murata Electronics North America
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Package / Case
4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Ratings
Series
XRCGB
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Type
MHz Crystal
Related Product
XRCGB27M120F2P00R0
Crystal 27.1200MHz 20ppm 6pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
XRCGB27M120F2P00R0