LSM2-T/10-W3N-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Description
CONV DC/DC 33W 10A 5V SMD
Category
Board Mount Power Supplies
Family
DC DC Converters
Datasheets
LSM2 Series
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices 28/Feb/2014
Applications
ITE (Commercial)
Category
Power Supplies - Board Mount
Current - Output (Max)
10A
Efficiency
95.5%
Family
DC DC Converters
Features
Remote On/Off, SCP, UVLO
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
8-SMD Module
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Power (Watts) - Manufacture Series
33W
Power (Watts) - Max
33W
Series
LSM2
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.34" H (33.0mm x 13.5mm x 8.6mm)
Type
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.4V
Voltage - Isolation
Voltage - Output 1
0.75 ~ 3.3 V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Related Product
LSM2-T/10-W3N-C
CONV DC/DC 33W 10A 5V SMD
LSM2-T/10-W3N-C
CONV DC/DC 33W 10A 5V SMD