PEM2-S24-D12-S
Manufacturer
CUI Inc
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W
Category
Board Mount Power Supplies
Family
DC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
PEM2-S24-D12-S
Datasheets
PEM2-S Series
Featured Product
CUI - High Isolation 1 W - 2 W SIP DC-DC Converters
Online Catalog
PEM2-S Series
Product Training Modules
Low Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS Information
PEM2-S Series Cert of Compliance
Applications
ITE (Commercial)
Category
Power Supplies - Board Mount
Current - Output (Max)
83.3mA, 83.3mA
Efficiency
84%
Family
DC DC Converters
Features
SCP
Manufacturer
CUI Inc.
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
7-SIP Module (5 Leads)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power (Watts) - Manufacture Series
2W
Power (Watts) - Max
2W
Series
PEM2-S
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Type
Isolated Module
Voltage - Input (Max)
26.4V
Voltage - Input (Min)
21.6V
Voltage - Isolation
3kV (3000V)
Voltage - Output 1
12V