PEM2-S5-D12-D
Manufacturer
CUI Inc
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W
Category
Board Mount Power Supplies
Family
DC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
100
3D Model
PEM2-S5-D12-D
Datasheets
PEM2-D Series
Product Training Modules
Thermal Management of Power Supplies
Applications
ITE (Commercial)
Category
Power Supplies - Board Mount
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Efficiency
84%
Family
DC DC Converters
Features
SCP
Manufacturer
CUI Inc.
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
14-DIP Module (6 Leads)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Power (Watts) - Manufacture Series
2W
Power (Watts) - Max
2W
Series
PEM2-D
Size / Dimension
0.79" L x 0.39" W x 0.32" H (20.1mm x 9.9mm x 8.2mm)
Type
Isolated Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Isolation
3kV (3000V)
Voltage - Output 1
12V