PYB10-Q48-D15-T
Manufacturer
CUI Inc
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W CM
Category
External/Internal (Off-Board) Power Supplies
Family
DC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
PYB10-Q48-D15-T
Datasheets
PYB10-(T, U) Series
Featured Product
PYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Slim-Line Chassis-Mount DC-DC Converters
Industrial Applications
Online Catalog
PYB10-T Series
Product Training Modules
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Applications
Approvals
EN, IEC
Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Efficiency
88%
Family
DC DC Converters
Manufacturer
CUI Inc.
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output
±15V
Output - 1 @ Current (Max)
15 VDC @ 333mA
Output - 2 @ Current (Max)
-15 VDC @ 333mA
Output - 3 @ Current (Max)
Output - 4 @ Current (Max)
Package / Case
Module
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Power (Watts)
10W
Power (Watts) - Max
10W
Series
PYB10-T
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Type
Isolated
Voltage - Input
18 ~ 75 V