PYB15-Q24-S5
Manufacturer
CUI Inc
Description
DC/DC CONVERTER 5V 15W
Category
Board Mount Power Supplies
Family
DC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
PYB15-Q24-S5
Datasheets
PYB15 Series
Featured Product
PYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Industrial Applications
Online Catalog
PYB15 Series
Product Training Modules
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS Information
PYB15 Series Cert of Compliance
Applications
ITE (Commercial)
Category
Power Supplies - Board Mount
Current - Output (Max)
3A
Efficiency
90%
Family
DC DC Converters
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Manufacturer
CUI Inc.
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
6-DIP Module
Packaging
Tube
Part Status
Active
Power (Watts) - Manufacture Series
15W
Power (Watts) - Max
15W
Series
PYB15
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Type
Isolated Module
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Isolation
1.5kV (1500V)
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Popular Parts
PYB10-Q24-S5
DC/DC CONVERTER 5V 10W
PYB15-Q24-S12
DC/DC CONVERTER 12V 15W