VHB200W-Q48-S12
Manufacturer
CUI Inc
Description
CONVERTER DC/DC 12V 16.7A 200W
Category
Board Mount Power Supplies
Family
DC DC Converters
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
VHB200W-Q48-S12
Datasheets
VHB200W Series
Featured Product
Industrial Applications
Online Catalog
VHB200W Series
Product Training Modules
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS Information
VHB200W Series Cert of Compliance
Applications
ITE (Commercial)
Category
Power Supplies - Board Mount
Current - Output (Max)
16.7A
Efficiency
88%
Family
DC DC Converters
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Manufacturer
CUI Inc.
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
9-DIP Module
Packaging
Tray
Part Status
Active
Power (Watts) - Manufacture Series
200W
Power (Watts) - Max
200W
Series
VHB200W
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Type
Isolated Module
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Isolation
1.5kV (1500V)
Voltage - Output 1
12V