DSEE15-06CC
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 15A Through Hole, Radial ISOPLUS220™
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Rectifier Diode Arrays
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
DSEE15-06CC
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 600V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole, Radial
Package / Case
ISOPLUS220™
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
30ns
Series
HiPerDynFRED™
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
ISOPLUS220™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7V @ 15A