DSSS30-01AR
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 100V 30A Through Hole ISOPLUS247™
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Rectifier Diode Arrays
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
DSSS30-01AR
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr
2mA @ 100V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
ISOPLUS247™
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
ISOPLUS247™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790mV @ 30A