MBR20150CTP
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Rectifier Diode Arrays
Datasheets
MBR20150CTP
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices 19/Feb/2015
RoHS Information
RoHS Cert of Compliance
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 150V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
Diodes Incorporated
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
ITO-220S
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10A