MUR2X030A06
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
Diode Array 2 Independent Standard 600V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Rectifier Diode Arrays
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MUR2X030A06
Online Catalog
Standard Diode Array
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 600V
Diode Configuration
2 Independent
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
60ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SOT-227
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5V @ 30A