STPS15L45CB
Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 7.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Family
Rectifier Diode Arrays
Ext. Price
1
Datasheets
STPS15L45CB
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Schottky Diode Array
Other Related Documents
STPS15L45C View All Specifications
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 45V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-Pak
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520mV @ 7.5A
Related Product
STPS15L45CB-TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V DPAK
STPS15L45CB-TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V DPAK
STPS15L45CB-TR