STPS60L45CW
Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-247-3
Family
Rectifier Diode Arrays
Ext. Price
1
Datasheets
STPS60L45CW
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Schottky Diode Array
Other Related Documents
STPS60L45C View All Specifications
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5mA @ 45V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550mV @ 30A