BYT03-400
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
Diode Standard 400V 3A Through Hole DO-201AD
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Datasheets
BYT03-400
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr
20µA @ 400V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
DO-201AD, Axial
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
55ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5V @ 3A