CBS05F30(TPL3)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor & Storage
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2B
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Capacitance @ Vr, F
118pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 30V
Diode Type
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Package / Case
2-SMD, No Lead
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
CST2B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450mV @ 500mA
Related Product
CBS05F30(TPL3)
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2B
CBS05F30(TPL3)
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2B