DA2U10100L
Manufacturer
Description
DIODE GEN 80V 100MA USSMINI2
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 80V
Diode Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
SOD-923
Reverse Recovery Time (trr)
3ns
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package
USSMINI2-F2-B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
80V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2V @ 100mA
Popular Parts
TL3700AF100QG
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Related Product
DA2U10100L
DIODE GEN 80V 100MA USSMINI2
DA2U10100L
DIODE GEN 80V 100MA USSMINI2