FFD10UP20S
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A DPAK
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FFD10UP20S
Online Catalog
Standard Diode
PCN Design/Specification
Description Chg 01/Apr/2016
Pin Number 06/Jul/2016
PCN Packaging
Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 200V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
20.8ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-Pak
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15V @ 10A