MBRS4201T3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
Diode Schottky 200V 4A Surface Mount SMC
Family
Single Diodes and Rectifiers
Datasheets
MBRS4201T3
SMC Pkg Drawing
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices 27/Jun/2007
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
4A
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 200V
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
ON Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Package / Case
DO-214AB, SMC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
35ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860mV @ 4A