PMEG3002ESFYL
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 0.2A SOD962
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
PMEG3002ESF
Online Catalog
Schottky Diode
Capacitance @ Vr, F
21pF @ 1V, 1MHz
Category
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr
9µA @ 30V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
NXP Semiconductors
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
2-XFDFN
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
1.42ns
Series
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed