SD1206S040S0R5
Manufacturer
AVX Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1206
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Schottky Barrier Rectifier Diode
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Schottky Diodes
Online Catalog
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
500mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 40V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
AVX Corporation
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
1206 (3216 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480mV @ 500mA
Related Product
SD1206S040S0R5
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1206
SD1206S040S0R5
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 1206