STPS3150UY
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
STPS3150-Y
Featured Product
Automotive-Grade Rectifiers
Product Training Modules
Automotive Grade Transistors and Discretes
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr
2µA @ 150V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Package / Case
DO-214AA, SMB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Q Automotive
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820mV @ 3A
Related Product
STPS3150UY
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB
STPS3150UY
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMB