STPS3L40S
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
STPS3L40
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Schottky Diode
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 40V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500mV @ 3A
Related Product
STPS3L40S
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
STPS3L40S
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC