STPS5L60S
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
STPS5L60
Online Catalog
Schottky Diode
Other Related Documents
STPS5L60 View All Specifications
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr
220µA @ 60V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520mV @ 5A
Popular Parts
2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin