STTH10LCD06SB-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
Diode Standard 600V 10A Surface Mount D-Pak
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Datasheets
STTH10LCD06
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr
5µA @ 600V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
50ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-Pak
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2V @ 10A
Related Product
STTH10LCD06SB-TR
DIODE GEN PURP 600V 10A DPAK
STTH10LCD06SB-TR
DIODE GEN PURP 600V 10A DPAK