STTH12R06G-TR
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
STTH12R06
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Standard Diode
Other Related Documents
STTH12R06 View All Specifications
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr
45µA @ 600V
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
45ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.9V @ 12A
Related Product
STTH12R06G-TR
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK
STTH12R06G-TR
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK
STTH12R06G
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK