STTH20R04G-TR
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
STTH20R04
Online Catalog
Standard Diode
Other Related Documents
STTH20R04 View All Specifications
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr
20µA @ 400V
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
45ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7V @ 20A
Related Product
STTH20R04G-TR
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
STTH20R04G-TR
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
STTH20R04G
Diode Standard 400V 20A Surface Mount D2PAK