UFM14PL-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123FL
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
UFM11-15PL
Featured Product
SOD-123FL Rectifiers
Online Catalog
Standard Diode
PCN Design/Specification
Auto-Soldering Process 01/Aug/2015
PCN Packaging
SOD-123FL Package Name 20/Sept/2009
Product Training Modules
Diode Handling and Mounting
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Category
Current - Average Rectified (Io)
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 400V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Micro Commercial Co
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Package / Case
SOD-123F
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
50ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SOD-123FL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4V @ 1A
Other Names
UFM14PL-TPMSTR
UFM14PLTP
Standard Package
Related Product
UFM14PL-TP
UFM14PL-TP