BZT52C18-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 12.6V
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
SOD-123
Power - Max
500mW
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
18V
Related Product
BZT52C18-TP
Zener Diode 18V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C18-TP
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123