BZT52C20-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
Zener Diode 20V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Online Catalog
500mW Zener Diode 2.4 to 43V
Product Training Modules
Diode Handling and Mounting
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 14V
Family
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohm
Manufacturer
Micro Commercial Co
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
SOD-123
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Max
500mW
Series
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
20V
Related Product
BZT52C20-TP
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
BZT52C20-TP
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123