BZX84B5V6-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
Zener Diode 5.6V 350mW ±2% Surface Mount SOT-23
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
BZX84C2V4-(B)51
Online Catalog
Silicon 350mW Zener Diodes
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1µA @ 2V
Family
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohm
Manufacturer
Micro Commercial Co
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Power - Max
350mW
Series
Supplier Device Package
SOT-23
Tolerance
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6V
Related Product
BZX84B5V6-TP
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23
BZX84B5V6-TP
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23