BZX84C18-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
Zener Diode 18V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23
1
Datasheets
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 12.6V
Family
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohm
Manufacturer
Diodes Incorporated
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Not Available
Power - Max
300mW
Series
Automotive, AEC-Q101
Tolerance
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
18V
Related Product
BZX84C18-7
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
BZX84C18-7
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
BZX84C18-7
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3