BZX84C6V2-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr
3µA @ 4V
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Power - Max
350mW
Tolerance
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2V
Related Product
BZX84C6V2-TP
Zener Diode 6.2V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23