DZ2S056M0L
Manufacturer
Description
Zener Diode 5.6V 150mW ±5% Surface Mount SSMini2-F5-B
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
DZ2S056 View All Specifications
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
Wearables Technology Components
Online Catalog
Silicon Epitaxial Planar Type Zener Diode
Product Training Modules
Zener Diodes
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500nA @ 2.5V
Family
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohm
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
SC-79, SOD-523
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Power - Max
150mW
Series
Supplier Device Package
SSMini2-F5-B
Tolerance
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6V
Other Names
DZ2S056M0LDKR
Standard Package
1
Related Product
DZ2S056M0L
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2
DZ2S056M0L
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2