MAZ81600ML
Manufacturer
Description
DIODE ZENER 16V 150MW SMINI2
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr
50nA @ 12V
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Power - Max
150mW
Supplier Device Package
SMini2-F1
Tolerance
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16V
Related Product
MAZ81600ML
Zener Diode 16V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F1
MAZ81600ML
DIODE ZENER 16V 150MW SMINI2