MAZS051GML
Manufacturer
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW SSMINI2
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Zener Diodes
Current - Reverse Leakage @ Vr
1µA @ 2V
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
SC-79, SOD-523
Power - Max
150mW
Supplier Device Package
SSMini2-F4
Tolerance
±3%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1V
Related Product
MAZS051GML
Zener Diode 5.1V 150mW ±3% Surface Mount SSMini2-F4
MAZS051GML
DIODE ZENER 5.1V 150MW SSMINI2