DR3AH-10R-B
Manufacturer
E-Switch
Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 25mA 24VDC
Category
Switches
Family
DIP Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
DR Series
DR3AH-10R-B Drawing
Actuator Level
Raised
Actuator Type
Rotary with Shaft
Body Material
Polyamide (PA), Nylon
Category
Switches
Circuit
BCD
Contact Finish
Gold
Contact Material
Copper
Current Rating
25mA
Electrical Life
15,000 Cycles
Family
DIP Switches
Features
Height Above Board
0.389" (9.90mm)
Length
0.386" (9.80mm)
Manufacturer
E-Switch
Mechanical Life
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Number of Positions
10
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Packaging
Tube
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Series
DR
Termination Style
PC Pin
Voltage Rating
24VDC