SS-10-16SP-L-AE
Manufacturer
Copal Electronics
Description
Dip Switch SP6T 6 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Category
Switches
Family
DIP Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
100
3D Model
SS-10-16SP-L-AE
Datasheets
SS-10, S-2055
Product Training Modules
3D CAD Models
Actuator Level
Raised
Actuator Type
Rotary with Shaft
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Category
Switches
Circuit
SP6T
Contact Finish
Gold
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating
100mA
Electrical Life
500 Cycles
Family
DIP Switches
Features
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Length
0.393" (10.00mm)
Manufacturer
Copal Electronics Inc.
Mechanical Life
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
6
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Series
SS-10
Termination Style
PC Pin
Voltage Rating
5VDC