NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
Description
Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 58.00mm x 32.00mm x 13.00mm
Category
Optoelectronics
Family
Character and Numeric LCD, OLED Display Modules
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3 Datasheet
Online Catalog
Character LCDs
Other Related Documents
LCD Safe Handling Procedure
LCD Solvent Precautions
Product Training Modules
Character and Graphic LCD Display
Background Color
White
Backlight
LED - White
Category
Optoelectronics
Character Format
5 x 8 Dots
Character Size
5.56mm H x 2.96mm W
Display Format
8 x 2
Display Mode
Transflective
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size
0.56mm W x 0.66mm H
Family
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Interface
Parallel
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Number of Characters
16
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Outline L x W x H
58.00mm x 32.00mm x 13.00mm
Part Status
Active
Series
Text Color
Blue
Viewing Area
38.00mm L x 16.00mm W
Voltage - Supply
3.3 V ~ 5.5 V
Popular Parts
AA3528SRS
LED RED SMT 640NM CLEAR
NHD-0208BZ-FL-YBW
Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 58.00mm x 32.00mm x 13.00mm