EM027BS013
Manufacturer
Pervasive Displays
Description
Graphic LCD Display Module Transflective Black TFT - Electronic Paper Display (EPD) SPI 2.7" (68.58mm) 264 x 176
Category
Optoelectronics
Family
Graphic LCD, OLED Display Modules
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
EM027BS013 Specifications
Background Color
White
Backlight
Without Backlight
Category
Optoelectronics
Diagonal Screen Size
2.7" (68.58mm)
Display Mode
Transflective
Display Type
TFT - Electronic Paper Display (EPD)
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H
Dot Pixels
264 x 176
Dot Size
Family
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Graphics Color
Black
Interface
SPI
Manufacturer
Pervasive Displays
Part Status
Active
Series
Touchscreen
Viewing Area
57.29mm W x 38.19mm H